امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2094

 سردرگمی محیط زیست در فیلتر کردن اتوبوس ها یا صنایع/ امیدی به بهبودی وضعیت آلودگی هوای اصفهان نیست

آلودگی هوا در اصفهان طی ماه های اخیر در حالی به یک چالش اساسی مبدل شده است که وقتی به سراغ هر یک از دستگاه های خرد و کلان  رفتیم تنها محیط زیست را مسئول رفع آلودگی هوا می دانند و این در صورتی است که این نهاد آلودگی هوای اصفهان را آنقدر بغرنج خواند که با این روند و امکانات موجود امیدی به بهبودی وضعیت آلودگی هوا نیست .

به گزارش خبرنگار باخبرباش، عاطفه قلع ریز؛ مدیر کل محیط زیست استان اصفهان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: " امروز اگر دچار مشکلات عدیده زیست محیطی شدیم فقط و فقط توجه نکردن به اموزش و فرهنگ سازی و مسئولیت اجتماعی هست".

 ایرج حشمتی از افزایش کانون های فرسایش بادی از سال 81 تاکنون خبر داد و گفت: امسال بالغ بر 1 میلیون و 500 هزار هکتار کانون فرسایش بادی داریم یعنی در طول 18 سال نه تنها نتوانستیم باعث کاهش این دست از کانون ها شویم بلکه رشد آن را شاهد بودیم.

وی بیان داشت: کانون های فرسایش بادی باعث تخریب و ضرر اقتصادی و اکوسیستم حیات وحش می شود که نیاز به اعتبار 11 هزار میلیارد تومانی برای جنگل کاری و رفع کانون ها است.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان در پاسخ به این سوال که با توجه به تحقیقات علمی صورت گرفته در حوزه آلودگی هوا، چرا اقدام عاجلی در راستای کاهش آلودگی هوا نمی شود، گفت: نمی دانیم فیلتر کردن را از اتوبوس های شهری آغاز کنیم یا با فیلتراسیون کارخانه فولاد و ذوب آهن شروع کنیم.

حشمتی بیان داشت: در حال حاضر 700 اتوبوس شهری داریم که بخاطر نقص در مطالعات علمی انجام گرفته در حوزه آلودگی هوا نمی دانیم فیلترهای جاذبه دوده در اتوبوس های شهری را اولویت قرار دهیم  و بیشترین اثر را در کاهش الودگی هوا دارد یا فیلتراسیون کارخانه فولاد یا ذوب آهن می تواند شدت آلودگی را بکاهد.

وی با بیان اینکه 5 نوع آلاینده  هوا داریم و این در حالی است که دانشگاه صنعتی و دانشگاه اصفهان تنها در حوزه منشا یاب و ذرات معلق مطالعه انجام دادند، ادامه داد:  بر اساس مطالعه علمی دانشگاه صنعتی سهم ذرات معلق ناشی از حمل ونقل در فصل گرم 53 درصد و صنعت 12 درصد است و  در فصول سرد سال سهم صنایع در خصوص ذرات معلق 37 درصد هست و حمل و نقل 33 درصد تعیین شده است.

 

شهرداری به 5 درصد نوسازی ناوگان اتوبوسرانی عمل نکرده است

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه سهم بخش خانگی و منابع طبیعی در آلودگی هوا از دیگر مواردی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد، ادامه داد: لازم است سناریوهایی برای ایجاد سهم بندی ها تعریف شود و  بر اساس سناریوها اولویت بندی کنیم و مدل سازی شکل بگیرد که اجرایی سناریوها و مدل سازی ها تنها به وجود منابع مالی دستگاه ها ختم می شود.

وی با بیان اینکه قانون هوای پاک به عملکرد بیش از 40 دستگاه به شکل مستقیم و غیر مستقیم بر می گردد، اضافه کرد: قانون هوای پاک در دو بخش مدیریتی و اجرایی قابل تعریف است.

حشمتی با اشاره به اینکه بخشی از قانون هوای پاک تدوین استانداردها هست از جمله استانداردهای سوخت یا مثلا محدوده های طرح ترافیک و تردد را افزایش دهیم، ادامه داد:  اعمال محدودیت های تردد و بهینه سازی سوخت از این جمله  است.

وی بخشی از اعمال قانون هوای پاک را در اقدامات اجرایی شهرداری عنوان کرد و بیان داشت: شهرداری باید سالی 5 درصد ناوگان حمل ونقل عمومی را نوسازی کند که به علت اینکه باید دولت 50 درصد هزینه را تامین کند و شهرداری 50 درصد دیگر را به علت عدم تامین بودجه از سوی دولت، شهرداری نیز موفق به نوسازی ناوگان عمومی حمل و نقل نشده است.

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان به 120 دستگاه اتوبوس در امسال اشاره کردو گفت: در سال 96 و 97 نیز نوسازی در حوزه حمل و نقل عمومی نداشتیم.

حشمتی با اظهار اینکه بخش از قانون هوای پاک معطل مانده است، افزود: زیر ساخت های لازم برای نوسازی اتوبوس ها نداریم .

 

بنزین یورو4 داریم اما قابل استفاده برای خودروهای فرسوده نیست

مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه بنزین یورو4 شده است اما قابل استفاده برای خودروهای فرسوده نیست، اضافه کرد: در حالی تنها یک مرکز معاینه فنی برای موتور سیکلت داریم که بالغ بر 700 هزار موتور سیکلت در اصفهان است.

وی با اشاره به تردد 45 هزار خودرو که از معاینه فنی خوبی برخوردار نیستند، ادامه داد: بهینه سازی موتورخانه های خانگی و اداری یکی دیگر از راهکارهای کاهش آلودگی هوا است که لازم است 64 واحد استاندارد اداری خودشون را بهسازی کنند و ما در این حوزه هم مشکلات اساسی داریم .

حشمتی نیز از عدم فراهم بودن زیرساخت مناسبی برای خروج خودروهای فرسوده خبر داد و اعلام کرد: الان معیار خودروهای برای خروج فقط معاینه فنی هست  و این در صورتی است که معاینه فنی قوی نداریم که باعث استانداردسازی خودرو شود.

 

"کی بود کی بود من نبودم" 

با وجودی که بیش از 40 دستگاه دخیل در اجرای قانون هوای پاک هستند اما به اذعان مدیر کل محیط زیست استان اصفهان یا به وظایف خود عمل نمی کند یا مشکلات مالی یا زیرساخت های لازم را ندارند .

آنچه قابل تامل است اینکه جریان رفع آلودگی هوا در اصفهان مصادق این ضرب المثل است که " کی بود کی بود من نبودم" است به طوری که در حالی محیط زیست استان اصفهان را متولی رفع آلودگی هوا می پندارند و خبرنگاران را به سمت اداره کل محیط زیست سوق می دهند که از منظر حشمتی، اداره کل محیط زیست تنها یک دستگاه نظارتی است و دستگاه قضایی، سازمان بازرسی، دادستانی و حتی شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه مجری و برخورد با متخلفین هوای پاک هستند.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41