امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2360

 مسئولان کشوری به فریاد محیط زیست برسند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: آلودگی هوا نه فقط یک مشکل محیط زیستی است بلکه معضلی اجتماعی، اقتصادی و حتی امنیتی شده و سلامت مردم را به خطر انداخته است و مسئولان کشوری باید به فریاد محیط زیست برسند.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، ایرج حشمتی با اخطار بر اینکه بدنبال بهبود کسب و کار هستیم یا قربانی کردن محیط زیست، اظهار داشت: آلودگی هوا در گذشته تنها معضل تهران بود اما امروزه بسیاری از کلان شهرها از جمله اصفهان و مشهد را نیز درگیر کرده است.

وی بیان داشت: در حوزه رفع آلودگی هوا همددلی کم است و شاهد اخذ تصمیماتی هستیم که در تضاد با محیط زیست است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان بیان داشت: درک این نکته که کشور با مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه روبرو شده سخت نیست، اما در چنین اوضاعی راه حل، قربانی کردن محیط زیست نیست.

وی بیان داشت: در تازه‌ترین اقدام و به منظور «توسعه فعالیت بخش‌های غیردولتی در اقتصاد ملی، توانمندسازی و رفع محدودیت از فعالیت این بخش‌ها در عرصه‌های اقتصادی و تسهیل سرمایه‌گذاری در کشور» هیات محترم مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب ‌و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان حفاظت محیط زیست را از استعلام در مرحله احداث و بهره برداری واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی حذف کرده و این اختیارات را به وزارت صمت داده است.

حشمتی گفت: روشن است که کسی مخالف تسریع در صدور مجوز و تسهیل در رونق کسب و کار مردم نیست اما چطور سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نهاد نظارتی بر حیات سالم اجتماعی رو به رشد نسل امروز و نسل های آینده را خلع ید می کنید؟ آیا فردا که مشکلات محیط زیستی ناشی از پسماند، پساب و آلودگی هوا فریاد مردم را بلند کرد و آن‌ها از سازمان حفاظت محیط زیست شکایت کردند که چرا کوتاهی کرده است، حاضر هستید قدم جلو بگذارید و بگویید این تصمیم و راهکار ما بود که سازمان حفاظت محیط زیست را از چرخه تصمیم گیری حذف کردیم یا سکوت می کنید و کارشناسان محیط زیست مظلومانه و بی گناه باید سرزنش ها را تحمل کنند؟

وی بیان داشت: موضوع رعایت زون بندی در استقرار واحدهای صنعتی امری تخصصی است که صلاحیت آن را تنها سازمان حفاظت محیط زیست دارد. برخی از شهرک های صنعتی در حریم شهرها واقع شده اند، با توجه به اشتیاق سرمایه گذاران برای راه اندازی کسب و کار در نزدیکی شهرها و دشواری جابجا کردن آنها در آینده، موضوع تراکم آلودگی امری قطعی است که زیست شهروندان را به خطر می اندازند. نباید به خاطر منافع کوتاه مدت، سلامت نسل حاضر و آینده را به مخاطره انداخت. این کار در تضاد کامل با اصل ۵۰ قانون اساسی است.

حشمتی افزود: واحدهای صنعتی در مرحله بهره برداری بایستی در خصوص آلودگی آب، خاک و هوا مورد بررسی دقیق قرار گیرند و تا زمانی که نسبت به رفع آلودگی در فازهای اشاره شده اقدام ننمایند، ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها نسبت به صدور مجوز بهره برداری اقدام نخواهد نمود، واگذاری صدور مجوز به وزارت صمت عملاً سازمان حفاظت محیط زیست را به حاشیه خواهد راند.

وی ادامه داد: سالهاست کارشناسان خدوم محیط زیست با جسارت در مقابل تهدیدها و تطمیع های برخی از صنایع متخلف مقاومت نموده و با همکاری نهاد قضایی، قاطعانه مقابل تخلف هایی که زیست شهروندان را به مخاطره می اندازد، ایستادگی کرده اند، اگر مقرر است وزارت صمت اختیار صدور مجوزها را داشته باشد از این پس پایش بعد از راه اندازی صنایع و برخورد با متخلفان و پاسخگویی به افکارعمومی هم باید به وزارت صمت واگذار شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد: البته این نکته که وزارت صمت هم مرجع صادر کننده مجوز و هم مرجع نظارت بر این مجوز باشد نیز امری شگفت انگیز است که لابد برای آن چاره اندیشی شده است ولی نمی توان منکر شد که در این تصمیم «رونق اقتصادی کوتاه مدت» بر «توسعه پایدار» مقدم انگاشته شده و تبعات ناشی از دیدگاه صنعتی، صرف هزینه زیادی را در حوزه محیط زیست بر مردم وارد خواهد نمود.

وی ادامه داد: عدم استعلام برای استقرار و بهره برداری واحدهای صنعتی در شهرکهای صنعتی از سازمان حفاظت محیط زیست، نقض صریح ماده ۱۱ قانون هوای پاک است که صراحتاً اعلام می دارد «هرگونه احداث، توسعه، تغییر خط تولید و تغییر محل واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مستلزم رعایت مقررات ابلاغی از سوی سازمان حفاطت محیط زیست است و عدم استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست؛ امری خلاف قانون است»

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41